Najlepsze filmy o uwodzeniu kobiet

15.09.2017

Zaczynając swoją podróż ku lepszemu JA, chłonąłem wszystkie możliwe materiały znalezione w necie o uwodzeniu kobiet. Niektóre z nich były pomocne, inne wywracały mój światopogląd do góry nogami, jednak większa część z nich była niestety zwykłym chłamem pisanym przez teoretyków nie ukąszonych nigdy rzeczywistym doświadczeniem. Poza czytanymi materiałami, szukałem inspiracji również w filmach. O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł

Lista jest sporządzona według mojego, indywidualnego gustu. Każdy z tych filmów wniósł coś dla mnie wartościowego i zachęcił do refleksji. Nie musi być tak akurat w waszym przypadku, ale zachęcam do zapoznania się z poniższymi tytułami. Wyselekcjonowałem 10 najlepszych filmów o uwodzeniu według całokształtu lub konkretnych, wyselekcjonowanych scen.  Jest wiele innych tytułów zahaczających w pełni lub częściowo o uwodzeniu kobiet, ale wybrałem te, które według mnie najbardziej oddają naszą rzeczywistość. Kolejność filmów nie przypadkowa


10. Historia miłosna (En kärlekshistoria – 1970)

down

Mam spory sentyment do tego filmu mimo, iż obejrzałem go stosunkowo niedawno. Nie ma w nim wielu odniesień do uwodzenia kobiet. Historia opowiada o dwóch zakochanych w sobie małolatach lekceważonych w trywialny sposób przez dorosłych. I to właśnie urzekło mnie najbardziej  – młodzieńcza i beztroska miłość przypominająca moje stare czasy. Czułem melancholijną chęć powrotu do bycia naiwnym chłopcem, dopiero co odkrywającym uroki kobiecej czułości. Jeśli będąc w Polskich klubach czujecie się już jak stare konie, obejrzyjcie to.

Ocena ogólna filmu: 7/10


9. Don Juan De Marco (1994)

maxresdefault

Ciężko napisać o czym jest ten film. O facecie, który bzyknął ponad 1000 kobiet z przypadku? O miłości do tej jednej albo wszystkich lasek na świecie? Jakkolwiek nie opisałbym głównego bohatera, trzeba przyznać mu jedno – gość wie jak adorować kobietę. W czasach, gdy każdy patrzy tylko na swój tyłek, w modzie jest wyśmiewanie i hejtowanie drugiej osoby, Don Juan De Marco próbuje przypomnieć nam o podstawach traktowania płci pięknej – każda kobieta chce się poczuć doceniona. Za to daje mu miejsce 9.

Ocena ogólna filmu: 6/10


8. Swingers (1996)

2117b1b9b0cda466bafbc94cfb62e680

 

Rewelacyjny Vince Vaughn uczy nieśmiałego kumpla sztuki uwodzenia. Podrywa laski w sposób naturalny, nie posuwając się do tanich sztuczek i technik. Warto zwrócić uwagę na postać graną przez Jona Favreau i tego, jak kobiety reagują i czują się przy mało pewnym siebie facecie. Film w miarę autentyczny.

Ocena ogólna filmu: 6/10


7. Podziemny krąg (Fight Club – 1999)

Tyler-durden-1

Tytułu raczej nie trzeba przybliżać. Poza zajebistym i mindfuckowym scenariuszem, postać Tylera Durdena stała się wręcz kultowa w środowisku uwodzenia, wyznaczając nowy kanon mężczyzny. I słusznie. Koleś pokazuje jak być dominującym liderem, którego każdy kocha i śle ukłony. Pozycja obowiązkowa.

Ocena ogólna filmu: 9/10


6. 9 ½ tygodnia ( Nine ½ weeks )

9-and-a-Half-Weeks-251

Mickey Rourke, jeden z moich ulubionych aktorów ( zwłaszcza, gdy był młody ) poznaje atrakcyjną rozwódkę z którą nawiązuje romans. Sam film średnio mi pasuje i jest raczej romansidłem, ale wziąłbym pod baczną obserwację sposób, w jaki główny bohater utrzymuje kontakt wzrokowy na swojej partnerce, zwłaszcza przy scenie na jarmarku. Must watch.

Ocena ogólna filmu: 5/10


5. Rekonstrukcja (Reconstruction – 2003)

Reconstruction-3.

Film pokręcony, zagmatwany i ciężki w odbiorze. To domena skandynawskiego kina. Widz może nie do końca zrozumieć głównego przesłania jaki niesie ten film, ale nie powinno to nikogo zniechęcać przed jego obejrzeniem. Tytuł przepełniony jest ciekawymi, filozoficznymi dialogami, długimi spojrzeniami i gęstością atmosfery, która wisi od początku do końca filmu. Można podpatrzeć jak mniej więcej wygląda proces budowania „chemii”. Świetne spojrzenia, dobre dialogi i ciężki, intymny klimat. To lubię i to polecam.

Ocena ogólna filmu: 8/10


4. Kocha lubi szanuje (Crazy, Stupid, Love – 2011)

Crazy, Stupid, Love.

Film oglądany przez wszystkich. Nie będę go rozpisywał, gdyż uważam, że powinieneś go włączyć i obejrzeć ( jeśli tego jeszcze nie robiłeś ) jeszcze dziś. Ryan Gosling po raz kolejny pokazuje co oznacza być facetem biorącym to, czego pragnie. Postać lekko przekoloryzowana i trochę snobistyczna, ale i tak warto podpatrzeć jaką pewnością siebie powinien odznaczać się facet podchodzący do laski w klubie.

Ocena ogólna filmu: 7/10


3. Drive (2011)

drive

Jak dla mnie Ryan Gosling przerósł tu sam siebie i odwzorował idealnie faceta, który ma „TO COŚ”. Pomimo specyficznego klimatu taniego kina lat 80 i przeciągających scen ( które zresztą uwielbiam ), możecie podpatrzeć jak wytwarzać wokół siebie aurę tajemniczości i intrygi. Postać drivera wniosła do mojej gry bardzo dużo wartości dodatniej.

Ocena ogólna filmu: 10/10


2. Skins (sezon 3 i 4)

Cook_skins

Możecie się zastanawiać o chuj chodzi z tym serialem, gdy w tytule artykułu mowa o filmach, ale nie mogło zabraknąć tu bohatera, który w dużej mierze ukształtował mnie takiego jaki jestem teraz. Pomimo tego, że gardzę narkotykami, nie jestem tak ordynarny w swoim zachowaniu jak on, to i tak rewelacyjnie i w prosty sposób przekazuje swoim zachowaniem, co działa na kobiety – spontaniczność, pewność siebie, poczucie humor i bezpośredniość. Panie i Panowie – przedstawiam wam James Cook’a!

*Badum Tss!*

Tak, moja ksywa wzięła się właśnie od tego bohatera. Posługiwałem się nim na największym forum o uwodzeniu kobiet 6 lat temu i do dzisiaj przy mnie została. Facet jest zwariowany, lubi się napierdalać, wciągać wszelkiego rodzaju narkotyki, ruchać panienki i wchodzić w stresujące sytuacje. Tak jak pisałem wyżej, nie przyswoiłem wszystkich jego wartości, ale mocno się z nim utożsamiałem w szczeniackim wieku, gdy stałem w klubach na ochronie, biłem agresywnych małolatów i zaczepiałem napalone panny. Z tego właśnie powodu, stawiam serial o zbuntowanej angielskiej młodzieży na miejscu drugim. Postać Jamesa możecie znaleźć w  sezonie trzecim, czwartym oraz ostatnim, zamykającym cały tytuł

Ocena główna serialu: 7/10


1. Vicky Cristina Barcelona (2008)

vcb5_l

Dwie młode Amerykanki, Vicky i Cristina, przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Obie dają się wciągnąć w romantyczną i seksualną przygodę z poznanym tam Juanem Antonio. Juan jest facetem, z którego pewność siebie wręcz rozlewa się z ekranu telewizora. Film jako całość jest średni, ale gra głównego bohatera zniszczyła mi mózgoczaszkę. Sposób w jaki zagaduje dwie laski siedzące przy stoliku – mistrzostwo! Sposób w jaki je rozkochuje? Majstersztyk! Daje mu miejsce pierwsze, gdyż w realnym życiu można mieć podobne rezultaty zachowując się w sposób, co Javier Bardem w Vicky Cristina Barcelona. Miejsce pierwsze za najmniej przekoloryzowane męskie cechy charakteru.

Ocena ogólna filmu: 7/10


Miejsce honorowe:

Ryzykowny interes ( Risky Business – 1983 )

„Pod nieobecność rodziców nastolatek Joel poznaje kobietę lekkich obyczajów, Lanę, i za jej namową urządza w miejscu zamieszkania… dom publiczny”. Opis skopiowany z serwisu Filmweb. Myślę, że nie muszę niczego więcej dodawać poza tym, że film był przepustką Toma Cruisa do Hollywood. Wartości merytorycznej na próżno szukać w tym tytule, ale trafia w miejsce honorowe z powodu jednej sceny

Takich filmów już nie robią.  Sposób w jaki patrzą się na siebie… Dla mnie magia i niezapomniany fragment przy akompaniamencie rewelacyjnego zespołu Tangerine dream, w utworze Love on a real train. Utwór zakotwiczony na tej scenie i wiele razy zapętlany na moim odtwarzaczu. Duży, duży sentyment.


A jakie są wasze ulubione tytuły w których główną rolę gra uwodzenie i miłość? Piszcie o swoich propozycjach w komentarzach i napiszcie dlaczego!

Bez wymówek, James